Skip to content

گروه آمار

معرفی رشته آمار

استفاده از داده ها، تجزیه و تحلیل اطلاعات و استفاده از آن در تعیین سیاست ها و خط مشی های هر سازمان و نهاد دولتی و خصوصی ، همواره مورد توجه بوده است. از طرفی بخش عمده ای از پایان نامه ها و تحقیقات علمی در رشته های مختلف با تحلیل داده ها سر و کار دارند. در سال های اخیر با گسترش شبکه های مبتنی بر داده از جمله اینترنت، تجزیه و تحلیل داده های حجیم در صدر دغدغه مدیران شرکت های بزرگ دنیا قرار گرفته است. آماردان ها با استفاده از تکنیک های استنباط آماری و کمک گرفتن از تئوری های احتمال نقش عمده ای در تجزیه و تحلیل داده ها دارند.

 

تاریخچه

 گروه آمار دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان در سال 1387 با 3 عضو هیئت علمی و پذیرش 45 دانشجوی کارشناسی شروع به کار کرد. هم اکنون این دانشگاه در مقطع کارشناسی آمار دانشجو می پذیرد و بزودی دوره های کارشناسی ارشد هم به دوره های تحصیلی آن اضافه خواهد شد. بسیاری از فارغ التصیلان این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های معتبر کشور ادامه تحصیل داده اند. علاوه براین دانشجویان در سالهای 89 و 98 موفق به راهیابی به مرحله کشوری المپیاد دانشجویی آمار شده اند و نیز در چند دوره از مسابقات دانشجویی آمار به کسب رتبه ای خوب نائل آمده اند. گروه آمار در حال حاضر دارای هشت عضو هیأت علمی می باشد که به آموزش دانشجویان مشغول هستند و در زمینه های تخصصی آمار، ریاضی و احتمال به فعالیت پژوهشی می پردازند. همچنین گروه دارای یک آزمایشگاه می باشد که نرم افزارهای آماری مختلف در دسترس دانشجویان قرار دارد. علاوه بر این سمینارهای تخصصی گروه هم در طول سال به طور منظم برگزار می گردد.

چشم انداز

 با توجه به کاربردهای فراوان رشته آمار در حوزه هایی از قبیل صنعت، تجارت، کشاورزی، بهداشت و غیره، این گروه آموزشی اهتمام به تربیت و پرورش دانشجویانی خلاق و کارآفرین دارد و سعی بر این است که کاربرد رشته آمار در دیگر رشته های دانشگاهی و حوزه های اجتماعی برای دانشجویان مشخص و تبیین گردد. دانشجویان فارغ التحصیل رشته آمار مهارت لازم جهت استنباط، مدل سازی و تجزیه و تحلیل سیستمهای گوناگون اقتصادی، اجتماعی و صنعتی را کسب می کنند. همچنین این گروه در نظر دارد که دانشجویان گروه را برای ادامه تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی و امور پژوهشی آماده نماید و دانشجویانی را پرورش دهد که پس از فارغ التحصیلی بتوانند جذب سازمانهای دولتی و خصوصی برای انجام امور آماری شوند.

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده ریاضی - گروه آمار
تلفن: 31312250-034
کدپستی: 7718897111
فکس: 31312270-034
Scroll To Top