گروه آمار

معرفی رشته آمار

استفاده از داده ها، تجزیه و تحلیل اطلاعات و استفاده از آن در تعیین سیاست ها و خط مشی های هر سازمان و نهاد دولتی و خصوصی ، همواره مورد توجه بوده است. از طرفی بخش عمده ای از پایان نامه ها و تحقیقات علمی در رشته های مختلف با تحلیل داده ها سر و کار دارند. در سال های اخیر با گسترش شبکه های مبتنی بر داده از جمله اینترنت، تجزیه و تحلیل داده های حجیم در صدر دغدغه مدیران شرکت های بزرگ دنیا قرار گرفته است. آماردان ها با استفاده از تکنیک های استنباط آماری و کمک گرفتن از تئوری های احتمال نقش عمده ای در تجزیه و تحلیل داده ها دارند.

 

تاریخچه

 گروه آمار دانشگاه ولی‌عصر (عج) رفسنجان در سال 1387 با 3 عضو هیئت علمی و پذیرش 45 دانشجوی کارشناسی شروع به کار کرد. تاکنون بیش از 145 دانشجو در مقطع کارشناسی آمار دانش آموخته گردیده اند که تعداد زیادی از آنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های بزرگ کشور ادامه تحصیل داده اند. علاوه براین دانشجویان در سالهای 89 و 98 موفق به راهیابی به مرحله کشوری المپیاد دانشجویی آمار شده اند و نیز در چند دوره از مسابقات دانشجویی آمار به کسب رتبه ای خوب نائل آمده اند. گروه آمار از سال 1399 در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش آمار اقتصادی اقدام به پذیرش دانشجو نموده است، که فارغ التحصیلان دوره کارشناسی آمار و اقتصاد می توانند با انتخاب این رشته که یکی از گرایش های کاربردی رشته آمار می باشد، پایان تحصیلات در سازمان ها و شرکت ها و ادارات مرتبط با اقتصاد از جمله بانک مرکزی، سازمان های وابسته به وزارت اقتصاد و دارایی و بانک های خصوصی مشغول به کار شوند و مشاوره های آماری لازم را در اختیار مدیران قرار دهند. گروه آمار در حال حاضر دارای هشت عضو هیأت علمی می باشد که به آموزش دانشجویان مشغول هستند و در زمینه های تخصصی آمار، ریاضی و احتمال به فعالیت پژوهشی می پردازند. همچنین گروه دارای یک آزمایشگاه می باشد که نرم افزارهای آماری مختلف در دسترس دانشجویان قرار دارد. علاوه بر این سمینارهای تخصصی گروه هم در طول سال به طور منظم برگزار می گردد.

چشم انداز

 با توجه به کاربردهای فراوان رشته آمار در حوزه هایی از قبیل صنعت، تجارت، کشاورزی، بهداشت و غیره، این گروه آموزشی اهتمام به تربیت و پرورش دانشجویانی خلاق و کارآفرین دارد و سعی بر این است که کاربرد رشته آمار در دیگر رشته های دانشگاهی و حوزه های اجتماعی برای دانشجویان مشخص و تبیین گردد. دانشجویان فارغ التحصیل رشته آمار مهارت لازم جهت استنباط، مدل سازی و تجزیه و تحلیل سیستمهای گوناگون اقتصادی، اجتماعی و صنعتی را کسب می کنند. همچنین این گروه در نظر دارد که دانشجویان گروه را برای ادامه تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی و امور پژوهشی آماده نماید و دانشجویانی را پرورش دهد که پس از فارغ التحصیلی بتوانند جذب سازمانهای دولتی و خصوصی برای انجام امور آماری شوند.

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده ریاضی - گروه آمار
تلفن: 31312250-034
کدپستی: 7718897111
فکس: 31312270-034