گروه ریاضی

معرفی گروه

رشته ریاضی یکی از قدیمی‌ترین رشته های این دانشگاه است. گروه ریاضی از بهمن ماه سال 1370 با پذیرش 35 دانشجو در رشته ریاضی فعالیت خود را آغاز نمود. دوره کارشناسی ارشد ریاضی نیز در ششمین سال فعالیت دانشگاه در سال1376 راه‌اندازی شد. دوره دکتری ریاضی  محض از سال 1384 با گرایش آنالیز موجک و در قالب قرارداد همکاری مشترک با دانشگاه سنت‌پطرزبورگ روسیه شروع شد. در همین رابطه پروفسور ماریا اسکوپینا از استادان ریاضی آن دانشگاه یک نیمسال در این دانشگاه حضور یافته و به تدریس پرداخت. ه تدریج دوره دکتری در دیگر شاخه‌ها و گرایش‌های ریاضی نیز راه‌اندازی شدند. در حال حاضر تعداد 26 دانشجوی دکتری در شاخه‌های ریاضی محض و ریاضی کاربردی و درگرایش‌های مختلف مشغول به تحصیل هستند.

تاریخچه

رشته ریاضی یکی از قدیمی‌ترین رشته های این دانشگاه است. گروه ریاضی از بهمن ماه سال 1370 با پذیرش 35 دانشجو در رشته ریاضی فعالیت خود را آغاز نمود. دوره کارشناسی ارشد ریاضی نیز در ششمین سال فعالیت دانشگاه در سال1376 راه‌اندازی شد. دوره دکتری ریاضی  محض از سال 1384 با گرایش آنالیز موجک و در قالب قرارداد همکاری مشترک با دانشگاه سنت‌پطرزبورگ روسیه شروع شد. در همین رابطه پروفسور ماریا اسکوپینا از استادان ریاضی آن دانشگاه یک نیمسال در این دانشگاه حضور یافته و به تدریس پرداخت. ه تدریج دوره دکتری در دیگر شاخه‌ها و گرایش‌های ریاضی نیز راه‌اندازی شدند. در حال حاضر تعداد 26 دانشجوی دکتری در شاخه‌های ریاضی محض و ریاضی کاربردی و درگرایش‌های مختلف مشغول به تحصیل هستند. تا قبل از سال 1391 پذیرش دانشجوی دکتری در این دانشگاه از طریق برگزاری آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی انجام می‌شد. در برگزاری این آزمون استادانی از دیگر دانشگاه ها نیز مشارکت داشتند. پس از شروع سیاست­های جدید وزارت علوم مبنی بر برگزاری آزمون متمرکز، این دانشگاه با انجام مصاحبه و بررسی مدارک علمی متقاضیان، دانشجویان خود را از بین معرفی شدگان انتخاب می‌کند. پذیرفته شدگان ملزم هستند بر اساس آیین‌نامه دکتری دانشگاه، قبل از آزمون جامع نسبت به اخذ نمره قبولی در درس زبان اقدام کنند. حداقل نمره زبان قابل قبول  برای این دانشگاه به صورت : 50 از MSRT  و 460 از TOLIMO  و 5 از  IELTS و  500 از TOEFL  است. دانشجویان پس از گذراندن واحدهای درسی که شامل 4 درس  4 واحدی می‌باشد و کسب نمره لازم از زبان خارجی، ملزم به گذراندن آزمون جامع هستند. این آزمون توسط هیأت داوران که حداقل دو تن از آنها از دیگر دانشگاه­ها دعوت می‌شوند به صورت کتبی و شفاهی برگزار می شودتمامی داوران در طراحی سوالات، تصحیح برگه‌ها و انجام مصاحبه حضور دارند، آزمون هر سال دو نوبت در نیمه دوم شهریورماه و نیمه دوم بهمن ماه برگزار می شود.

چشم انداز

گروه ریاضی این دانشگاه علیرغم دوری از مراکز بزرگ دانشگاهی و شهرهای بزرگ کشور، از بدو تأسیس سعی داشته یکی از اعضای فعال و مؤثر جامعه ریاضی کشور باشد.در همین راستا در سال 1374 اقدام به برگزاری سمینار «جبرخطی و کاربردهای آن» نمود که با برگزاری سمینارهای مشابه در سال‌های بعد، عملاً به اولین سمینار جبرخطی  کشور تبدیل شد و دانشگاه ولی‌عصر (عج) بنیان‌گذار این سمینار تخصصی محسوب می‌شود. برگزاری "دهمین سمینار آنالیز ریاضی  و کاربردهای آن" در سال 1378، مشارکت با دانشگاه شهید باهنر کرمان در برگزاری "سومین سمینار جبرخطی و کاربردهای آن"در سال 1383، برگزاری "چهارمین سمینار جبرخطی همراه با کارگاه موجک ها" در سال 1385،"چهل و دومین کنفرانس ریاضی ایران" در سال 1390، "پنجمین سمینار آنالیز عددی و کاربردهای آن" در سال 1393 و چندین همایش و کارگاه آموزشی  دیگر در زمینه‌های جبرخطی و نظریه قاب­ها و موجک­ها، نمونه‌های دیگری از اقدامات گروه ریاضی برای داشتن ارتباط مفید و موثر با جامعه ریاضی کشور است. با دعوت از ریاضیدانان و صاحبنظران برجسته­ی داخلی و خارجی تلاش شده بر غنای این همایش ها افزوده شود.

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده علوم ریاضی - گروه ریاضی
تلفن: 31312261
کدپستی: 7718897111
فکس: 034031312270
foroutan@vru.ac.ir