گروه علوم کامپیوتر

معرفی گروه

علوم کامپیوتر، علم مطالعه‌ی نظریه‌ها و کاربردهایی است که پایه طراحی و استفاده از رایانه‌ها را شکل می‌دهند. به عبارت دیگر، منظور از علوم کامپیوتر، مطالعه‌ی علمی و عملی محاسبات و کاربردهای آن در کنار مطالعه‌ی نظام‌مند امکان‌سنجی، ساختار، بیان و مکانیزم‌های طراحی الگوریتم‌ها جهت حل مساله‌های گوناگون است. هدف از این رشته، آموزش افرادی است که با دید ریاضی و منطقی‌ به حل مساله‌های گوناگون در رشته‌های مختلف پرداخته و در عین حال، قابلیت‌ها و محدودیت‌های رایانه‌ها را نیز در نظر داشته باشند. در حال حاضر، این رشته در دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد گرایش سیستم‌های هوشمند و محاسبات نرم ارائه می‌شود.

 

تاریخچه

در ابتدای امر، گروه کامپیوتر دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان، با پذیرش دانشجویان در مقطع کاردانی با یک عضو هیات علمی، جناب آقای دکتر محمود کشاورزی، در سال ۱۳۷۴ آغاز به کار کرد. با اضافه شدن آقایان دکتر محمدرضا حیدریان و دکتر سیدمجتبی صباغ‌ جعفری به اعضای هیأت علمی در سال ۱۳۸۱، پذیرش دانشجوی کاردانی متوقف و رشته علوم کامپیوتر در مقطع کارشناسی دایر گردید. تعداد دانش آموختگان کاردانی 218 نفر می‌باشد که تعداد 43 نفر از آنها در آزمون کاردانی به کارشناسی دانشگاه‌های مختلف در کشور پذیرفته شدند.
در رشته علوم‌کامپیوتر نیز تعداد دانش آموختگان تا نیمه اول سال تحصیلی 97-96در حدود 210 نفر است که بسیاری از آنها در دانشگاه‌های معتبر کشور برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر پذیرفته شده و فارغ‌التحصیل شده‌اند.
رتبه‌های کسب شده: کسب رتبه دوم المپیاد سازمان فنی و حرفه‌ای دو سال متوالی  ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ توسط آقای محسن یساولی دانش آموخته کاردانی دانشگاه،کسب رتبه‌ی ۲ در قطب توسط آقای علی سلیمانی‌ده‌دیوان دانش آموخته کارشناسی علوم‌کامپیوتر در سال ۱۳۹۰.
در حال حاضر، اعضای هیات علمی این گروه شامل ۳ استادیار، 1 مربی و 1 مربی مامور به تحصیل (کاندیدای دکتری) است. 

چشم انداز

 گروه علوم کامپیوتر دانشگاه ولی‌عصر(عج) با بهره‌گیری از اعضای هیات علمی متعهد و کوشا، در تربیت نیروهای متخصص، خلاق و کارآمد تلاش دارد. هدف این گروه، تربیت متخصصان جامع و کارشناسان و کارشناسان ارشدی است که در کنار قابلیت‌های درک تحلیلی و حل ریاضی مسائل، توانایی پژوهش و انتقال علم به صنعت را نیز داشته باشند. پرورش روحیه‌ی کارآفرینی و خلاقیت نیز یکی دیگر از رویکردهای گروه در امر آموزش و پژوهش است.همچنین، کسب توانایی و قابلیت ادامه‌ی تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر، یکی دیگر از اهداف آموزشی و پژوهشی گروه است.

تماس با گروه

آدرس: میدان امام خمینی- دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان- دانشکده علوم ریاضی - گروه علوم کامپیوتر
تلفن: 03431312278
کدپستی: 7718897111
فکس: 03431312270